Diyet

Atkins Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır?

Popüler diyetler arasında yer alan Atkins diyeti, düşük karbonhidratlı yiyeceklere ağırlık veriyor. Bu sayede kısa sürede hızlı kilo kaybı sağlanıyor.

Hızlı kilo vermek, sanıldığı kadar zor değil. Güvenilir bir diyetle istenilen kiloya ulaşmak mümkün. Güvenilir diyet denilince de akla gelen diyetlerin başında Atkins yer alıyor. Bu diyet az yemeyi değil düşük karbonhidratlı besinler tüketmeyi öneriyor.

Birçok diyetisyen, karbonhidratların kilo aldırdığını savunuyor. Bu konu üzerine birçok araştırma ve çalışma yer alıyor. Yapılan çalışmalarda düşük karbonhidratlı besinler tüketmenin kilo kaybını hızlandırdığı ortaya çıktı. Yani karbonhidrat tüketmek yerine istediğiniz kadar yağ ve protein tüketebilirsiniz. Tek kural, karbonhidratlardan uzak durmak.

Atkins diyetinin çıkış noktası da bu araştırmalara dayanıyor. Meşhur diyet, Dr. Atkins diyeti olarak da biliniyor. Diyette karbonhidratlı besinler yasaklanmıyor. Sadece düşük karbonhidratlı besinlerin tüketilmesi öneriliyor. Ayrıca diyette dikkat çeken noktalardan biri de yağ oranı yüksek olan besinlerin tüketilmesi. Ancak yağlı yiyecekler, diyeti uygulayan bireylerin kolesterolünü yükseltmiyor.

Atkins Diyeti Nasıl Yapılır?

Atkins diyeti, birçok aşamayı içinde barındırıyor. Bu sayede vücut diyete alışıyor ve kilo kaybı hızlanıyor.

1.Aşama: İndüksiyon adı verilen bu aşamada, 15 gün boyunca günlük en fazla 20 gram karbonhidrat alınabilir. Ancak yüksek proteinli ve yüksek yağlı besinler için bir sınır yok. Bu aşamaya sebzeli tavuk yemeği örnek verilebilir.

2.Aşama: Dengeli adı verilen bu aşamaya meyve ve kuruyemişler ekleniyor. Yani bu aşamada düşük karbonhidratlı besinler, biraz meyve ve bol miktarda fındık yer alıyor.

3.Aşama: İlk iki aşamada kilo kaybı hızlanır. Bu aşamada ise istenilen kiloya az kalmıştır. Dengeleme adı verilen bu aşamada karbonhidrat miktarı artırılabilir. Ancak kilo kaybı yavaşladığında karbonhidrat miktarı eskiye döndürülmelidir.

4.Aşama: Bu aşamada artık istenilen kiloya varılmıştır. Bundan sonra kiloyu korumak hedef alınır. Bakım adı verilen bu aşamada kilo aldırmayacak karbonhidrat miktarı tüketilir.

Bu diyette, belli yemekler söz konusu değil. Yani birey, kendi yemek alışkanlığına göre besinleri belirler. Bu sayede kısa sürede diyeti alışkanlık haline getirebilir. İlk başta karmaşık gelse de zamanla zevkli hale gelmektedir.

 

Atkins Diyetinde Hangi Besinler Tüketilebilir?

Atkins diyetinden tüketilen besinler, belli bir sıraya göre belirlenmez. Örnekler verilir. Kişi bütçesine ve yemek alışkanlığına göre diyet listesini oluşturabilir.

Deniz ürünleri ve balık: Sardalya, somon, levrek ve alabalık

Et: Tavuk, sığır eti, kuzu

Sebze: Ispanak, lahana, kuşkonmaz, brokoli vb.

Yumurta: Tavuk ve bıldırcın

Yağ: Hindistancevizi, sızma zeytin, fındık ve avokado

Süt ürünleri: Peynir, yoğurt ve tereyağı

Tohum ve kuruyemiş: Fındık, ayçiçeği çekirdeği, ceviz ve badem

Atkins diyeti ile daha hızlı kilo vermek için iki basit yöntem uygulanabilir; yemekleri önerilen yağlarla yapmak ve salatalara kuruyemiş eklemektir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir