Beslenme

Çalışan Anneler İçin Pratik Beslenme Önerileri

Çalışan anneler, gün içinde işte oldukları sürede çocuklarının beslenmelerini takip etmeli ve sağlıklı beslenmeleri için gereken hassasiyeti göstermelidirler.

Çalışan annelerde çocuklarının beslenmelerine yönelik sorun yaşamaktadır. Özellikle, öğlen yemeklerinde ve kahvaltıda çocuklarının beslenmeleriyle ilgilenemeyen anneler, birkaç öneri ve püf noktayla bu konuda daha dikkatli olabilmektedir. Birkaç beslenme önerisi ile çocuğunuzun beslenmesine daha özen gösterebilir ve yeterli düzeyde vitamin, protein ve mineral almalarını sağlayabilirsiniz.

Çalışan Annelerin Dikkat Etmesi Gereken Beslenme Önerileri

Çalışan anneler öncelikle doğumdan sonraki altı ay ve iki yaşına kadar anne sütü konusunda hassas davranmaları gerekmektedir. Anne sütü, bebekteki tüm besin ihtiyaçlarını karşıladığından dolayı mutlaka her bebek anne sütü tüketmelidir. Eğer çalışan bir anneyseniz, çocuğunuzu emzirme konusunda herhangi bir sorun yaşamamak için pompa kullanarak sütünüzü sağabilir ve 24 saat boyunca buzdolabında saklayabilirsiniz. Bununla birlikte anne sütü özel poşetler içinde çok daha uzun bir süre buzlukta saklanabilir.

Eğer çalışan bir anneyseniz, çocuğunuzun gelişimini yakından takip etmeniz gerekmektedir. Sağlık çalışanları tarafından çocuğunuzun gelişimini izlenmesini sağlamalı ve gerekli kontrolleri aksatmamalısınız. Çalışan annelerin dikkat etmesi gereken beslenme önerileri arasında tamamlayıcı besinler bulunmaktadır. İlk altı aydan sonra yoğurt, çorba ve meyve tüketimine özen göstermeniz gerekmektedir.

Çalışan annelerin en çok yaşadığı sorunlar arasında çocuklarının iştahsız olması bulunmaktadır. Eğer çocuğunuz iştahsızsa öncelikle yapmanız gereken iştahsızlığın nedenini anlayabilmektir. Çocuğunuz ile ilgilenen bakıcı veya yakınınızdan tüm gün boyunca tükettiği besinleri not almasını istemeniz önemlidir. Böylece düzenli olarak takip edebilme fırsatı yakalayabilirsiniz. Çocuğunuzun yokluğunuzda sürekli abur cubur tüketmesinin de önüne geçmeli ve sağlıklı beslenilmesine dikkat etmelisiniz.

Çocuğunuza Beslenme Konusunda Örnek Olmalısınız

Çalışan anneler çocukların beslenmesi konusunda mutlaka onlara örnek olmalıdır. Yokluklarında çocuklarının diledikleri her şeyi yemelerine kesinlikle izin vermemelidirler. Çocuğunuza kötü örnek olmak istemiyorsanız, siz de mutlaka ayaküstü beslenmemeli ve evinizde sağlıklı, dengeli beslenmek için düzenli olarak alışveriş yapmalısınız. Siz evde yokken, çocuğunuzun yiyeceği yemekleri mutlaka ayarlamalısınız. Çocuğunuz için dolapta sağlıklı besinler bulundurmalısınız.

Özellikle küçük yaşta çocuğunuzun sağlıklı beslenme alışkanlıkları edinmesi için gerekli özeni göstermeniz gerekmektedir. Özellikle 1-6 yaş arasında çocuklar bu alışkanlıkları edinmektedir. Çocuğunuzun beslenmeye olan ilgisini arttırmalı ve ona sağlıklı beslenmenin yararlarını öğretmelisiniz. Besin gruplarını çocuklarınıza mutlaka anlatmalısınız.

Çocuğunuz ile olan iletişiminizde yemek hiçbir zaman ödül olmamalıdır. Çocuğunuzu mutlu etmek için iş dönüşü cips, çikolata gibi sağlıksız besinler almamalı ve bunları ödül olarak koymamalısınız. Hem çocuğunuzun sevebileceği hem de sağlıklı olan yemekleri mutlaka tercih etmelisiniz. Düzenli olarak et, tavuk, balık gibi yemekleri akşam yemeklerinde hazırlamalısınız. Kızartmalardan uzak durmalı haşlama ve ızgara tüketmeye özen göstermelisiniz. Çocuklarda dikkat edilmesi gereken beslenme önerilerine mutlaka sadık kalmalısınız.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir