Diyet

Diyetle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Metabolizmayı hızlandıran ve vücudun daha sağlıklı olmasını sağlayan diyet konusunda, kişilerin merak ettiği ve sıkça sorulan sorular vardır.

Neden Diyet Yapmalıyız?

Diyet dendiğinde ilk olarak akıllara sağlıklı ve dengeli beslenme gelmektedir. Yani diyet her besin türünden vücudun ihtiyacı kadar yemedir. Diyetin genel amacına baktığımızda bu amaç; önce sağlıklı beslenme daha sonra da fazla kilolardan kurtulmadır. Fazla kilolar çoğu kişinin en büyük sorunudur. Diyetin sadece estetik açısından değil sağlık açısından da birçok zararı bulunmaktadır. Fazla kilolar başta kalp ve damar hastalıkları olmak üzere; kolesterol, şeker hastalığı, hipertansiyon gibi çeşitli hastalıkları da beraberinde getirmelidir. Fazla kiloları dikkate almalı ve onlardan kurtulmalıyız. Fazla kilolardan kurtulmak için bir diyetisyene gidebilirsiniz. Orada doktor tarafından vücudunuzun neye ihtiyacı olduğu belirlenip ona göre bir diyet listesi hazırlanmalıdır. Çünkü kafanıza göre kendinize bir diyet listesi oluşturamazsınız. Bu çok yanlış ve sağlıksız bir durumdur.

Doğru Diyet Nasıl Olmalıdır?

Öncelikle doğru diyet kesinlikle ve kesinlikle bir uzman kontrolünde olmalıdır. Diyete başlamadan önce kan değerlerinize bakılır ve vücudunuzun neye eksik ve neye fazla olduğu tespit edilerek bir diyet listesi hazırlanmaktadır. Diyet listesinde her besin türünden ürün olmasına dikkat edilmelidir. Bunun dengesi ayarlanmalı ve ona göre diyet yapılmalıdır. Sonra diyet listenizdeki ürünlerin miktarı da kilo verme konusunda son derece önemlidir. Çünkü diyet listeleri kaloriler hesaplanarak yapılmaktadır ve vücudunuzun günlük alması gereken belirli bir kalori miktarı bulunmaktadır. Doğru diyet yapmanın bir diğer önemli kuralı da zamandır. Öğünleri atlamadan zamanında yapmanız diyet kuralları için vazgeçilmezdir. Tüm bu diyet kurallarına uyarak ve doktorunuzla iş birliği içerisinde olarak sizler de fazla kilolarınızdan kurtulabilir ve daha sağlıklı olabilirsiniz.

Diyetle İlgili Sorular

Diyet yapma biraz zahmetli ve kurallı bir iştir. Bu kurallar da akıllara bazen çeşitli sorular getirmektedir. İşte bu sorulardan bazıları şunlardır;

  • Zayıflama çayları zayıflatır mı? bu sorunun cevabı; zayıflama çayları vücuttaki suyun kaybedilmesini sağlar. Bu da kişiye kilo verdim hissi uyandırmaktadır. Fakat kilo verme vücuttaki yağ oranının gitmesiyle tanımlanmaktadır.
  • Sadece salata yiyorum ama kilo veremiyorum neden? Bu sorunun cevabı; sadece sebzelerle beslenilmesi vücudun yeterince protein alamaması demektir ve bu durum da kas kaybına yol açmaktadır.
  • Yumurtayı ne sıklıkla yiyebilirim? Bu sorunun cevabı; diyet yapan kişinin ek bir hastalığı yoksa günde 1 adet yumurta yemesi tavsiye edilmektedir.
  • Kısa sürede çok kilo verebilir miyim? Bu sorunun cevabı; hızlı kilo vermek sağlıksız kilo verme anlamına gelmektedir. Bu da geri hızlı kilo almak olarak size dönebilmektedir.
  • Spor yapmak zorunda mıyım? Bu sorunun cevabı; spor yapma şişmanlık, hipertansiyon ve kalp damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltmaktadır.
  • Günlük ne kadar sıvı tüketmeliyim? Bu sorunun cevabı; vücudun yaklaşık 2 litre suya ihtiyacı vardır.
  • Ekmek yemiyorum, kolay kilo verebilir miyim? Bu sorunun cevabı; vücudun ekmeğe de ihtiyacı vardır. Her öğün 1-2 dilim tahıllı ekmek tüketilmesi gereklidir.

Diyette Yapılan Yanlışlar

Diyette yapılan çok sağlıksız ve yanlış yöntemler bulunmaktadır. Bu yanlış davranışlardan bazıları şunlardır; şok diyet yapma, vücudu aç bırakma, ekmeği tamamen kesme, diyetin yanında egzersiz yapmama, tamamen sebze ile beslenme gibi davranışlardır. Bu yapılan yanlışlar belki sizlere hızlı bir şekilde kilo verdirebilir fakat bu verdiğiniz hızlı kiloları da geri hızlı bir şekilde alırsınız. Zayıflamak için vücudun ihtiyacı kadar besin almanız gereklidir.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir