Sağlık

Doğum Sonrasında İhtiyaç Duyulan Karın ve Meme Estetiği

Kadınların en büyük hayali olan anne olmanın yanında getirdiği bir takım konulardan biri de doğum sonrasında ihtiyaç duyulan karın ve meme estetiği gelmektedir.

Doğum sonrası meme ve karın estetiği tüm yeni doğum yapmış kadınların en fazla merak ettiği konuların başında gelmektedir. Bu neden ile pek çok kişi konu hakkında detaylı olarak araştırmalar yapılmaktadır. Yapılan araştırmalar sonrasında doğumdan dolayı meydana gelen vücut değişimine etkili çözümler bulunmaktadır.

Doğum Sonrası Yaşanan Sorunlar

Doğum kadınların hayatında yer alan en önemli tecrübelerden biri olmaktadır. Hamilelik dönemi boyunca vücutta meydana gelen farklılıklar yavaş yavaş olduğundan bu dönem sonunda annelik sevincinin yaşanması nedeni ile dış görünüm sorunları psikolojik olarak etkilemez. Ancak doğum sonrasında annelerin emzirme döneminde vücutlarında olan değişiklikler endişe duymalarına sebep olmaktadır. Genel olarak normal vücut ölçülerinde bulunan bir kadın tek doğum ikiz hamilelik olmaması çok büyük sorunlara yol açmaz. Çoğul gebelikler, bebek sayısının artışı, böbrek hastalıkları, diyabet gibi hastalıkların olması, yetersiz egzersiz ve yanlış beslenme doğum sonrası estetik sorunların meydana gelmesinde büyük rol oynamaktadır. Doğum sonrası estetik sorunları şunlardır;

  • Memede sarkma sorunları,
  • Memede hacim kaybı,
  • Karında çatlakların oluşumu,
  • Yüzde oluşan lekeler,
  • Karında sarkma sorunları,

Doğum sonrası en çok meme ile alakalı sorunlar sebebi ile plastik cerrahi kliniklerinden yardım alınmaktadır. Hem meme hem de karın bölgelerinin daha kusursuz olmasına yardımcı olan estetik operasyonları pek çok kişi tarafından tercih edilmektedir.

Doğrum Sonrası Meme Estetiği Yaptırmak

Genel olarak doğum yapan kadınların en büyük sorunlarından biri meme ile ilgili olan konulardır. Doğrum öncesi memeleri küçük olan kadınlarda meme dokusu, emzirme dönemi bittikten sonra çok daha küçülür. Bazı kişilerde meme adeta boş bir çuvala dönebilirken meme başı büyüklüğü ve meme başının yerleşim yerine göre ameliyat tekniği seçilmektedir. Meme başı estetik olarak uygun oranda ve yerde ise meme altına konulan silikon meme protezi sayesinde gerek meme hacminin arması gerek ise memenin sarkması birazda olsa düzeltilmektedir. Bunların yanı sıra meme başının çok aşağıda olduğu vakalarda meme protezine ek olarak meme derisinde yer alan fazlalığın da alınması ile meme başının yerinin yukarı alınması gerekmektedir.  Bu ameliyat meme büyütme ameliyatı arasında farkı ameliyat süresinin daha fazla olmasıdır. Ancak bu ameliyatta ekstra izlere sahip olmasına rağmen gizlenmesi mümkün olmaktadır. Bu tarz nedenlerin dışında doğum öncesi memeleri ideal boyutta olan kadınların doğum sonrası oluşan meme sarkması durumundan fazlası etkilenirler. Meme başının yeri aşağı kaymasına rağmen memenin volümü yeterli olmaktadır. Meme toplama ameliyatı ile silikon kovulmadan eski memelerine yakı forma kavuşulabilir.

Doğum Sonrası Karın Estetiği Yaptırmak

Doğum sonrası kadınların yaşadığı sorunlardan biri de karın bölgesinde meydana gelen çatlaklar olmaktadır. Bu çatlaklar doğum sonrasında ilk zamanlar pembe olsa da bir yıl sonra beyazlar. Derinin alt tabakasının yırtılması sonucu meydana gelen çatlakların göbek deliği altında kalan kısmı karın germe ameliyatı ile alınır. Bel ve göbek üstü çatlaklar için başka yöntemler gerekebilir. Bazen karında rahatsız eden bolluk olmasa bile çatlaklar oluşabilir. Çatlakların tam olarak kesin bir tedavisi bulunmamaktadır. Kremler ya da mezoterapi gibi farklı tedavi yöntemlerinin sınırlı olan etkileri vardır. Deriye kısmi olarak hasar veren mekanik yöntemler ya da lazer cihazları ile daha etkili sonuçların alınması mümkün olmaktadır.

 

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir