Beslenme, Kilo Verme

Fazla Kilolar İş Hayatınızı Nasıl Etkiler?

Fazla kilolar hayatımızı her anlamda etkilemektedir. Bu etkiler iş hayatında da kendini göstermekte ve kişiyi fazlasıyla zorlamaktadır.

İş Hayatında Kilo Alımı

İş hayatında kilo almanın birçok sebebi bulunmaktadır. Kişiler genellikle iş hayatında az da olsa stresli olabilmektedir. Stres de çoğu kişide beraberinde fazla kiloları getirmektedir. İş hayatındaki kilo alımının stres haricinde farklı nedenleri de olabilmektedir. Örneğin masa başı bir işte çalışıyorsanız genellikle hareketsizlikten dolayı da kilo alımı olabilmektedir. Ayrıca masa başında çalışan kişilerde öğünleri atlama, fast food tüketme, sürekli kahve içme gibi durumlardan dolayı da kilo alınabilmektedir. İş hayatında bu gibi durumlara dikkat etmeli ve spora önem vermelisiniz.

İş Hayatında Beslenmeye Nasıl Dikkat Edilmeli?

Dengeli ve düzenli beslenme her zaman olduğu gibi iş hayatında da oldukça önemlidir. Eğer çalışıyorsanız dinç ve enerjik olmaya her zamankinden daha fazla önem vermelisiniz. Özellikle de masa başı bir işte çalışıyorsanız hareketsiz kalındığından dolayı fazla kilo alımı olabilmektedir. İş hayatında çalışırken beslenmede öncelikle kahvaltıyı es geçmemeniz gereklidir. İş hayatında yaşadığınız stresi azaltmak için çeşitli aktiviteler yapabilirsiniz. Meşrubat tarzı içecekler yerine bol bol su tüketebilirsiniz. Kahve yerine bitki çayları tercih edebilirsiniz. Sürekli dışarıdan fast food yemek yerine salata ve protein tarzı besinler tüketebilirsiniz. Sürekli olarak tatlı yemek yerine kuru kayısı ve ceviz gibi besinler yiyebilirsiniz. Ayrıca bunlara ek olarak da spora gereken önemi vermelisiniz. Günlük yapacağınız 30 dakikalık yürüyüşler kilonuzu korumanızda size çok fayda sağlayacaktır.

Fazla Kiloların Zararları

Fazla kilolar hayatınızı hem psikolojik olarak hem de fiziksel olarak her yönde etkilemektedir. Fazla kiloların zararlarına psikolojik açıdan bakarsak; kişiyi estetik açısından rahatsız eder ve daha özgüvensiz biri olmasına neden olur. Bu da beraberinde depresyon gibi birçok psikolojik hastalığı beraberinde getirmektedir. Fiziksel açıdan bakarsak ise; kişide hareket zorluğu, kalp damar hastalıkları, şeker hastalığı, yüksek tansiyon, vücudun çeşitli yerlerinde oluşan ağrılar ve nefes almada problem gibi birçok olumsuz duruma sebep olmaktadır. Fakat dengeli, düzenli beslenmeyle ve sporla bu fazla kilolardan kurtulmak mümkündür.

Fazla Kilolardan Kurtulmak İçin Neler Yapılabilir?

Öncelikle kilo vermek değil sağlıklı kilo vermek önemlidir. Sağlıklı kilo vermenin belirli kuralları vardır. Öncelikle her besin türünden beslenmeye önem vermelisiniz. Vücudun gerek yağa gerekse karbonhidrata da ihtiyacı vardır. Geç saatlerde yemek yemeyi bırakmalısınız. Lifli gıdalara diyet listenizde yer vermelisiniz. Sebze ve meyve tüketimine dikkat etmelisiniz ve bol bol su içmelisiniz. Tüm bunlara ek olarak da uyku ve sporu unutmamanız gereklidir. Çünkü uyku ve spor da en az sağlıklı beslenme kadar önemlidir.

Kilo Vermede Egzersizin Önemi

Kilo vermede egzersizin önemini basit bir şekilde açıklayacak olursak; kilo vermek enerji harcamanız anlamına gelmektedir. Egzersiz yaparak da enerji harcarsınız. Dolayısıyla egzersiz yaparak kilo vermiş olursunuz. Vücudumuzdaki kaslarımızı ne kadar çok çalıştırırsak o kadar kalori harcamış oluruz. Egzersiz sadece spor salonlarında yapılan aktiviteler değildir. Temiz ve açık havada yürüyüş yapmak, bisiklet sürmek, merdiven çıkmak, yüzmek, koşmak bunların hepsi egzersiz sayılmaktadır. Egzersizler sadece kilo vermek için yapılmamalıdır; vücudu dinç tutmak, bağışıklığı güçlendirmek için de yapılmalıdır. Hayatınızın her alanında egzersiz önem vermeli ve uygulamalısınız. Çünkü sağlıklı bir hayat ve sağlıklı bir vücut için yapılması gereken en önemli şeylerden biri hareket etmektir. Sağlığınız için dengeli beslenin ve hareketi hayatınızdan da eksik etmeyin.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir