Kilo Verme

Hamile Kalmadan Önce Kilo Verin

Hamilelik dönemi kadınlar için son derece özel bir dönemdir. Bu döneme yaşamak ise sanıldığı kadar kolay değildir. Özellikle fazla kilosu olan kadınlar hamile kalmadan önce kilo vermeye özen göstermelidir.

Hamilelik Öncesi Kilo Vermek

Hamilelik öncesi kilo vermek hem anne sağlığı hem de bebek sağlığı için gerekli bir durumdur. Çünkü hamilelik hızla kilo alınan bir dönemdir. Fazla kilolar mevcutsa eğer üzerine eklenen kilolar ile bir takım sağlık problemleri ile karşılaşmak mümkündür.

Hamile Kalmadan Önce Neden Kilo Vermek Gerekmektedir?

İdeal kilo kişiye göre değişmektedir. Kişiler olması gerekenden daha zayıf veya olması gerekenden daha kilolu olabilir. Beden kitle indeksine göre bu kilo hesaplaması yapılabilir. Zayıf olmak veya kilolu olmak hamilelik süresi boyunca alınacak kilolara engel değildir. Yani bir miktar kilo her halükârda alınacaktır. Fakat bunun ideal olması gerekmektedir. İdeal kiloda olmak için de hamile kalmadan önce kilo verilmesi gerekmektedir. Peki hamilelik öncesi neden kilo verilmelidir?

  • Öncelikle fazla kilolardan dolayı hamile kalamayan pek çok kadın vardır. Hamile kalmayı kolaylaştırmak için hamile kalmadan önce kilo verilmesi gerekmektedir.
  • Rahat bir hamilelik dönemi geçirmek isteyen anne adayları, kiloların üzerine kilo eklemek yerine öncesinde ideal kiloya ulaşmaya çalışmalıdır. Fazla kilolu hamileliklerde hareket kısıtlaması oldukça fazla yaşanmaktadır.
  • Rahat ve sağlıklı bir doğum geçirmek isteyen kadınlar yine aynı şekilde hamile kalmadan önce kilo vermeye özen göstermelidir. Unutulmamalıdır ki fazla kilolar nedeniyle pek çok anne adayı normal doğum değil, sezaryen doğum gerçekleştirmektedir.
  • Yüksek tansiyon ve diyabet gibi hastalıklardan korunmak için de fazla kilolardan hamilelik öncesi kurtulmak gerekmektedir.
  • Ve son olarak hamilelik döneminin geçici olduğunun farkında olunmalıdır. Yani hamilelikte alınan kilolar hamilelik nedeninden dolayı önemsenmeyebilir. Fakat hamilelik sonrasında tekrar kilo vermek daha zorlayıcı olabilir. Çünkü mevcut olan kilonun üzerine ekstra kilo alınır ve vermek sanıldığı kadar kolay olmayabilir. Bu durumda pek çok kadının psikolojisini olumsuz yönde etkilemektedir.

Hamile Kalmadan Önce Kilo Verme İpuçları Nelerdir?

Hamile kalmadan önce kilo verme ipuçları denilince akla öncelikle hedef kilo belirlemek gelmektedir. Yani kişiler ideal kilosunu hesapladıktan sonra kendisine bir hedef kilo belirlemeli ve o doğrultuda ilerlemelidir.

Bir diğer önemli ipucu ise egzersiz ile kilo vermektir. Bilindiği üzere vücutta sarkmalar olmadan en ideal şekilde beslenme ve egzersiz eşliğinde kilo vermektir. Egzersiz için spor aletli çalışmak istemeyen kişiler yürüyüşe yönlenebilir. Yürüyüşün zayıflama konusunda son derece faydası vardır.

Alkol ve sigara ise Hamile kalmadan önce kilo vermek için yapılması gereken bir diğer doğru davranıştır. Alkol ve sigaranın sadece anne ve bebek sağlığını tehdit eden unsurlar olduğu sanılmaktadır. Oysaki alkol ve sigara kilo vermeyi de yavaşlatmaktadır.

Bol su içmek sağlıklı hayatın ilk adımlarıdır. Kilo verme konusunda da oldukça önemli bir rol oynamaktadır. Vücutta biriken fazla toksinlerden kurtulmak için günde en az 2-2,5 litre su içmek gerekmektedir. Unutulmaması gerekir ki su metabolizmayı hızlandırmaktadır.

Ve en önemli husus olan sağlıklı beslenme. Gebelik öncesi kilo vermek isteyen kişiler sağlıklı beslenmek zorundadır. Zaten bu durum gebelik sonrası da bebeğin sağlığı için devam edecek bir durumdur. Hatta emzirme döneminde bile devam etmektedir. Görüldüğü üzere aslında sağlıklı beslenme sadece kilo verme açısından değil, yaşam için de gereklidir.

Gebelik öncesi kilo vermek için kararlı olunmalı ve istikrarlı şekilde hedefe doğru gidilmelidir. Böylece daha sağlıklı bir anne olmak ve daha sağlıklı bebekler dünyaya getirmek ihmali artmaktadır.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir