Beslenme, Sağlık

Hastalıklardan Korunmak İçin Beslenme Tüyoları

Kış mevsiminde hastalıklardan korunmak için mutlaka sağlıklı beslenmeli vücudun gereksinim duyduğu protein, vitamin ve mineralleri düzenli olarak almalısınız.

Özellikle kış aylarında grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklara yakalanma olasılığı çok daha yüksektir. Bağışıklığınızın düşmesi ile birlikte de ortaya daha büyük hastalıklar çıkmaktadır. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek ve hastalıklarla mücadele etmek için mutlaka uygun şekilde beslenmeniz gerekmektedir. Özellikle hastalığa hiç yakalanmamak veya hastalığı kısa sürede atlatmak için beslenmenize dikkat etmeniz şarttır.

Yalnızca hastalıklardan korunmak için değil, hayatınızın her döneminde sağlıklı beslenmeye özen göstermeniz gerekmektedir. Sağlıklı beslenme alışkanlıklarını edinmeli ve her zaman sağlıklı beslenmelisiniz. Bununla birlikte mevsimine uygun besin seçimi, bağışıklığınızı güçlendirecek besinleri her zaman tüketmeniz, mikroplardan arınmak için önemlidir.

Kış Aylarında Hastalıklardan Korunmak İçin Nasıl Beslenilmesi Gerekir?

Bağışıklığınızı güçlendirmek ve hastalıklardan korunmak için yeterli düzeyde protein, mineral ve vitamin almanız gerekmektedir. Güç içinde alacağınız besinlerde dengeli beslenmeye ve her vitamini almaya özen göstermelisiniz.

Gün içinde protein tüketimine mutlaka özen göstermeniz gerekmektedir. Proteinler, bağışıklık sistemini üzerinde etkili olduğundan protein alımının düşük olması durumunda hastalanma ihtimaliniz de yükselecektir. Bununla birlikte eğer protein eksikliğinden dolayı hastalanırsanız, vücudunuz çok daha uzun sürede toparlanacaktır. Bu yüzden özellikle kahvaltıda yumurta, peynir tüketmeli diğer öğünlerde de tavuk, balık gibi besinleri yemelisiniz. Aynı zamanda kuru baklagiller, tahıl tüketimi, meyve ve sebze tüketimine özen göstermeniz gerekmektedir.

Özellikle kış aylarında hastalıklardan korunmak için vitamin almaya özen göstermelisiniz. Bağışıklık sistemi için son derece önemli olan vitamin alımı vücudumuzda hastalık yapıcı etmenlere karşı mücadele eder. Özellikle mikroplara karşı mücadele etmek istiyorsanız, A vitamini alımına özen göstermeniz gerekmektedir. Mikropların içeriye girmesini önleyen bir görev üstlenen A vitamini, genellikle sık sık hastalanan kişilerde eksiktir. Bu yüzden özellikle sarı ve turuncu sebzeler tüketmeye özen göstermeniz gerekmektedir.

Hastalıklardan Korunmak İçin Tüketilmesi Gereken Besinler Nelerdir?

Hem yaz aylarında hem de kış aylarında özellikle mevsim geçişlerinde hastalıklardan korunmak için tüketilmesi gereken vitaminler arasında E vitamini bulunmaktadır. Bu yüzden gün içinde ceviz, fındık ve badem alımına özen göstermelisiniz. Günde 10-15 fındık, badem ya da 2 cevizi ara öğünlerinizde tüketebilirsiniz. Eğer herhangi bir sağlık sorununuz yoksa mutlaka gün içinde bu besinleri tüketmelisiniz.

Bununla birlikte C vitamini alımına her zaman özen göstermeniz gerekmektedir. Düzenli olarak her gün almanız gereken C vitamini özellikle grip ve nezle ile mücadelede etkin rol oynamaktadır. C vitamini açısından zengin olan meyveler ve sebzeler tüketerek günlük dozda C vitamini alabilirsiniz. Çinko ve demir eksikliği de vücudun direncini azaltmaktadır. Bu yüzden mutlaka her gün domates, kuru yemişler, yulaf ezmesi, yoğurt gibi besinleri tüketmeniz yarar olacaktır. Sağlıklı besinler gün içinde mutlaka tüketmeniz gereken besinlerdir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir