Beslenme

İştahınıza Söz Geçirin

Birçok kişinin yaşam boyu mücadele ettiği kilolar, iştahın açık olması bahanesiyle verilemez ve genelde bahaneler hazırdır.

İştahın açık olması birçok kişinin en büyük sorunlarından biridir. Bu yüzden kilo sorunu olan ve ideal kilosuna bir türlü ulaşamayan insanlar iştahlarının kendilerini ele geçirmesine izin verir. Bu şekilde önünü alamayacağınız bir yemek yeme süreci başlar. Oldukça önemli olan beslenme konusunda merak edilen birçok husus, tüketilen besinlerin yanlış olmasından kaynaklanmaktadır. Gereksizce doldurulan gıdalarla şişirilen mideler, ciddi kilo sorunlarına neden olur. Böylece metabolizma artık yağ yakamayacak durumdadır. Metabolizmanın doğru bir şekilde çalışması ve kalori yakması için şeker yerine yağ yakması gerekiyor. Bu yüzden doğru beslenmenin önemi dikkat çekiyor.

 

İştah Nedir?

İştah, normalde açken duyulan fiziksel bir ihtiyaçtır. Bu yüzden yoğun olarak hissedilir. Bazı besinlere duyulan ve aç olunmamasına rağmen hissedilen iştah da vardır. Bunlar açlık sinyallerinin devam etmesiyle birlikte kişinin kendisini aç hissetmesine neden olur. Uyarılmaya hazır olan tehlikeli iştah en sıkıntılı olanıdır. Çünkü her an hazır bekler. Ancak doğru besinler tüketilirse, bu tehlikeden uzaklaşmak zor değildir. İştah mekanizmasını beyindeki birçok hormon etkilemektedir.

 

İştahınızı Nasıl Kontrol Edersiniz?

Az ve sık yiyerek düşen kan şekerini dengeleyebilirsiniz. Bu oldukça önemlidir. Her öğünde doymayı hedeflememelisiniz. İştahı azaltmanın en etkili yolu doğru beslenmektir. Bunun sonrasında zamanında öğünleri tüketmeyi tercih etmelisiniz. 2 saatte bir beslenme planlamalı, 4 saatten uzun süre aç kalmamalısınız.

 

Yavaş yemek yemenin önemini artık herkes anladı. Sofradan en az 20 dakikada kalkmanız gerekir. Kısa sürede tüketeceğiniz besinler iştahınızın tetiklenmesine neden olacaktır. Bu şekilde çiğnemeden yutmanız beyninize tokluk mesajını vermeyecektir.

 

Glisemik indeksi yüksek olan besinler, kan serinin yükselmesine neden olur. Bu da hızla acıkmaya, kişinin canının tatlı çekmesine neden olur. Bu yüzden beyaz un ve şekerden uzak olmanız gerekmektedir.

 

Son olarak posa kaynakları bakımından zengin olan besinleri tüketilmesi gerekmektedir. Çünkü bu besinler oldukça önemli ve metabolizmanın hızlanması için gereklidir. İştahı kontrol altına almak için de oldukça yarar sağlayacaktır.

 

Tok Tutan Besinler

Yumurta başta olmak üzere birçok gıda tok kalmanıza yardımcı olacaktır. Mesela bezelye, muz, peynir ve badem gibi yiyecekler uzun süre acıkmanızı önler. Günde 10-15 fındık tüketerek iştahınızı kontrol edebilirsiniz.

 

Yemeklerden önce tüketeceğiniz su ya da çorba oldukça yararlıdır. Yemekten önce sıvı tüketmek, iştahınızı baskılamanız için en etkin yöntemlerden biridir. Tok olduğu halde acıkanlar için çok güzel bir iştah hilesi olan bu besinler öğün başlangıcı olarak tercih edilebilir.

 

Ayrıca lor peyniri de tok tutan yiyecekler arasındadır. Yulaf ezmesi, baklagiller, kuruyemiş ve avokado gibi yiyecekler tok kalma sürenizi uzatacaktır. Ev yapımı yoğurt da tok kalmanıza yardımcı olacaktır.

 

Atıştırmalık olarak tercih edeceğiniz birçok ürün, kilo almanızı sağlar. En güzel atıştırmalıklar çiğ sebzelerdir. Havuç, salatalık, domates, semiz otu gibi birçok yiyeceği sağlıklı atıştırmalık olarak tercih edebilirsiniz.

 

Salatanıza sirke katmak ve tatlı yerine meyveli yoğurt gibi gıdalar tüketmek de son derece yararlıdır. Bu şekilde canınınız daha az tatlı çekecek ve kendinizi çok yemek zorunda hissetmeyeceksiniz.

 

İştahınız Sizi Yönetmesin!

İradenizi sağlam tutarak iştahınızı kontrol ederseniz, mutlaka karşılığını alırsınız. İştahınız sizi ele geçirmesin siz onu kontrol edin! Bu şekilde ideal kilonuzda kalarak daha sağlıklı bir yaşam sürdürebilirsiniz. Beyninizide iştahı kontrol eden birçok hormon vardır. Bu hormonların isteklerini değiştirmek için tükettiğiniz besinlere çok dikkat etmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir