Kilo Verme

Kış Aylarında Fazla Kilolarınızı Mantoların Altına Saklayıp Biriktirmeyelim

Soğuk havaların gelmesi ile kış aylarında fazla kilolarınızı mantoların altına saklayıp biriktirmeyelim ki diyet yapmak zorunda kalınmasın.

Kış aylarında fazla kiloların mantolara saklanmaması için yapılması gereken tek kilo yapan zararlı yiyeceklerden ve fazla yemekten kaçınılması gerekir. Fazla kilolara çok kolay bir şekilde sahip olunurken bunlardan kurtulmak çok da kolay olmayacaktır. Bu gibi durumlarda yapılan diyetler kişiye fazlası ile zorlayacaktır.

Kış Aylarında Kilo Almamak

Genel olarak kış aylarının gelmesi ile ruhsal olarak bir rehavet çökmektedir. Havaların soğuk olmasından dolayı hem dışarı çıkmak istenmez hem de spor yapmaktan uzaklaşılır. Bunların yanı sıra devamlı olarak evde kalınması istenmeyen şekilde fazla yiyecek tüketilmesine neden olmaktadır. Devamlı olarak yemek ve hareketsiz kalmak istenmeyen şekilde kısa sürede fazla kilolara sahip olunmaktadır. Fazla kilolar gerek sağlık bakımından gerek ise dış görünüş açısından büyük etkileri olmaktadır. Bundan dolayı çok zor olan diyet programlarının yapılması gerekmektedir. Diyet yapmamak için kış aylarında yiyeceklere ve oranlarına dikkat edilmesi gerekir.

Kış Mevsimi Meyve ve Sebze Tüketimi

Kış mevsiminin gelmesi ile düşen sıcaklıklar ile soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklar çok fazla görülmektedir. Bu hastalıklardan korunmak ve istenmeyen sorunlar ile karşı karşıya gelmemek için bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi gerekmektedir. Bağışıklık sistemlerinin güçlenmesi ve tüm hastalıklardan korunmak için kış mevsimine uygun olan meyve ve sebzelerin tüketilmesi çok önemlidir. Bu yiyeceklerin yeterli ve dengeli olarak tüketilmesi son derece faydalı olacaktır. Mevsiminde yetişen tüm meyve ve sebzelerin tüketilmesi vücudu tamamen o mevsimin hastalıklarından koruyan içeriklere sahip olmaktadır.

Güne Başlamak İçin Kahvaltının Önemi

Yılın her ayında olduğu gibi kış aylarında da güne kesinlikle sağlam bir kahvaltı ile başlanması çok önemlidir. Sabah yapılan kahvaltı her zaman vücut direncini korumakta ve metabolizma hızının düşmesine engel olmaktadır. Sağlam bir kahvaltının yanı sıra gün içinde ara öğünlerde bir avuç badem, fındık ya da mandalina gibi meyvelerin tüketilmesinin faydası bulunmaktadır. Bunların dışında haftada 2 defa balık ve 1 defa kuru baklagil tüketimi vücudun toparlanmasına büyük katkı sağlayacaktır.

Gün İçinde Su Tüketimi

Sadece kış mevsiminde değil dört mevsim her gün su tüketimine dikkat edilmesi sağlıklı bir vücut için gerekli olmaktadır. Soğuyan havalar ile beraber daha çok sıcak içeceklere olan rağbet su tüketiminin unutulmasına neden olmaktadır. Bunları yanı sıra soğuk havalarda susuzluk hissi çok da fazla fark edilmez. Ancak çay, kahve ve bunun gibi içecekler hiçbir zaman suyun yerini tutmaz. Gün içinde 1,5 litre su tüketimi çok önemli olup egzersiz programı uygulanıyor ise bu oran daha da arttırılmalıdır. Fazla kilo almamak için hem yediklerinize hem de içtiğiniz içecek türlerine dikkat etmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir