Beslenme, Sağlık

Nasıl Kilo Alırız?

Kilo vermeden önce nasıl kilo alırız, nasıl yiyecekler vücudumuzda depolanır ve yağ olarak vücudumuzda birikir öğrenmemiz gerekir.

Neden kilo alırız  ya da yediklerimiz nasıl bu kadar çabuk kiloya dönüşür? Bu sorunun cevabını bulmadan aslında nasıl kilo verildiğini de öğrenmeniz kolay olmayacaktır. Öncelikli şunu bilmelisiniz ki, ideal bir beden yoktur. Çünkü her kadının vücut yapısı farklıdır. 36 beden ideal gibi görünse de bazı kadınlarda bu görüntü 38 hatta 40 bedenle eş değer olabilir. Aynı zamanda fiziksel aktivite ve beslenme alışkanlıkları da son derece önemlidir. Kilo vermenin gerçekçi yollarını keşfetmek istediğinizde son derece basit bir şekilde neden kilo aldığınızı araştırmalısınız.

 

Neden Sürekli Kilo Alıyoruz?

Kilo almanın birçok neden olabilir ama neden kilo alıyoruz sorusunun cevabı genelde kilolu insan tarafından çok iyi bilinir. Bazen duygusal boşluklar, bazen hareketsiz bir yaşam bazen de sürekli kilo alıp verme nedeniyle kişinin metabolizması yavaşlar. Böylece kilo vermek zorlaşabilir.

 

Düzenli olarak su tüketilmemesi, stres, uyku bozuklukları, günlük harcanan enerji miktarı birçok etkenle birlikte kilo alımına neden olur. Yağ bağlayan bedenlerin en önemli nedeni, kişinin doğal beslenme düzeninden uzaklaşmasıdır. Paketlenmiş ve işlenmiş gıdaların dahil olduğu bir yaşam tarzı, hareketsizlik de eklendiğinde kişinin zor durumda kalmasına neden olur. Bu da kiloların yağ olarak depolanmasına neden olabilir.

 

Günde 7 kalori fazla alınması, ayda 850 gram alınmasına neden olur. Bu da yıllık 10 kiloya eş değerdir. Kilo alıp verme dengesizlikleri konusunda çözüm bulmak istediğinizde daha kaliteli ve sağlıklı bir yaşam tarzının belirlenmesi kişinin fazla kilolarından kurtulmasını sağlayacaktır.

 

Metabolizma Gerçekte Nedir?

Metabolizma hızlandırma üzerine uygulanan diyetler birçok kişinin yaşam tarzını değiştirmesine yardımcı olmaktadır. Fazla kiloların metabolizma nedeniyle oluştuğu görülürse, gereğinden fazla yağ alınması bu sistemin yavaşlamasına neden olur. Ancak yağ yerde başka besinlerin alınması da bu dengeyi bozar. Sisteminizin kilo vermenizi sağlaması için yağ yakan bir metabolizmaya dönüşmesi gerekir. Bu da dengeli ama doğal yağ almakla mümkün olur.

 

Metabolizmayı aç bırakmak ona karşı yapılan en büyük tehdittir. Bu da depolama dengesini bozar ve ne varsa yakmaya başlar. Yemek yeme konusunda istikrarlı davranmak, az ama sık beslenme düzenini oluşturmak gerekmektedir. Böylece sağlıklı beslenme, düzenli egzersiz ve davranışlardaki istikrar metabolizmanın iyi bir şekilde çalışmasına yardımcı olacaktır.

 

Doymadan Doyabilmek…

Büyüklerimiz kibarlıktan dolayı ifade ettikleri tabağın tamamının tüketilmemesi konusunda görgü kurallarından bahsetmiştir. Ancak bu durum sadece kibarlıktan değil iradeden de kaynaklanır. Çünkü sofradan aç kalkmak açlık duygusunun körüklenmesini sağlar. Zamanla iradenizi kontrol ederek çok yemek yeme alışkanlığından vazgeçebilirsiniz. Son derece önemli olan bu durum, doğal olanı ne kadar çok tüketirseniz doğal olmayandan o kadar çok uzaklaşacağınız anlamına gelir. Yani midenizi sonuna kadar doldurmadan da doyabilirsiniz. Bu şekilde iradenizi de terbiye etmiş olabilirsiniz.

 

Sağlıklı Beslenme Anlayışı

Kalıcı kilo verme konusu yaşam boyu tercih edilen bir yaşam tarzıdır. Bu yüzden ideal kilosunda olan kişilerin yaşam boyu tercih edecekleri beslenme prensibi son derece önemlidir. Bel bölgesinin ince olması ve aşırı yağlanmanın önüne geçilmesi için düzenli egzersiz ve sağlıklı beslenme oldukça önemlidir. Bu anlayışı aile düzenine yerleştiren kişilerin genelde kilo sorunu olmaz.

 

Kilo almanın asıl nedeni, yanlış yediğiniz işlenmiş ve boş kalorili gıdalardır. Bu gıdalar kilo alıp yağ tutmanızdan başka işe yaramaz. Bu yüzden de yaşam boyu hayatınızdan çıkarmanız gereken yiyeceklerdir.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir