Beslenme, Sağlık

Regl Dönemi Beslenmesi

Regl dönemi beslenmesi birçok kadının yaşadığı ödem sorununun oluşmaması için oldukça önemli ve bilinmesi gereken konular arasındadır.

 

Regl dönemi beslenmesi birçok kadının yaşadığı ödem sorununun giderilmesine yardımcı olması açısından önemlidir. Şişkinlik, tatlı krizleri ve ağrılar söz konusu olduğunda beslenmenin önemine bir kere daha değinmek gerekiyor. Çünkü kan şekerini yükselten tatlı yiyecekler yerine daha sağlıklı besinlerin tüketilmesi gerekmektedir. Bu yüzden doğru kalori ve besin gruplarını tercih ederek, adet öncesi 1 hafta önden başlayan belirtileri azaltmak mümkün olmaktadır. Genelde de az ve sık yemenin önemi bilinir. Ancak bu sürekli yiyerek midenin doldurulması olarak anlaşılmamalıdır.

 

Bol Su Tüketimi

Bol sıvı tüketiminin önemi her zaman bilinir. Ancak regl öncesinde ödem sorunu yaşamamak için de su içmeniz gerektiğini biliyor musunuz? Kafein içeren içeceklerden uzak durulması gerekirken, çok asitli içeceklerin de içilmemesi gerekmektedir. Su tüketiminin düzenli olarak yapılması ve regl döneminde beslenme sorunun halledilmesi oldukça rahat etmenizi sağlayacaktır. Günde en az 2 litre su tüketilmesi gerekmektedir.

 

Daha fazla tüketme imkanı varsa, bunu da yapabilirsiniz ve ödeme neden olacak sorunların giderilmesini sağlayabilirsiniz. Maydanoz suyu ve kekik suyu da tüketebilirsiniz. Su yerine tüketebileceğiniz en güzel içecek, maydanoz suyu ya da detoks içecekleridir. Çünkü vücutta toplanan suyun en güzel şekilde boşalmasını sağlayan bitki maydanozdur.

 

Tatlı Krizleriyle Baş Edebilmek

Genelde tatlı krizlerinin nedeni de sağlıksız beslenmedir. Bu yüzden liflerden yana zengin beslenmek, düzenli olarak protein ve vitamin almak oldukça önemlidir. Bu şekilde beslenerek sağlıklı öğünler tüketmeniz sorunları çözecektir.

 

Son olarak posa kaynakları bakımından zengin olan besinleri tüketilmesi gerekmektedir. Çünkü bu besinler oldukça önemli ve metabolizmanın hızlanması için gereklidir. Adet döneminde beslenme için de oldukça yarar sağlayacaktır. Çünkü çözünmez posalı besinler tüketilmesi birçok kişinin ihtiyacını karşılayacaktır. Her kadının regl öncesi ve regl dönemindeki kilo farklılığı belirgin bir şekildedir. Bunun tetiklenmesinin asıl nedeni, bu besinlerin tüketilmesinin mümkün olduğunca kısıtlanmasıdır.

 

Kabuklu meyveler tüketmek, yemişleri kavurmadan yemek oldukça yararlıdır. İşlenmemiş gıdaların tercih edilmesi son derece önemlidir. Bu yüzden ağır tatlılar yerine sütlü tatlılar tercih etmeniz ya da yoğurt ve taze meyveler tüketmeniz oldukça önemlidir.

 

Rahat Regl Dönemi Geçirmek

Premenstruel sendroma dönüşebilen adet öncesi süreçte, stres, şişkinlik ve yoğun tatlı tüketme arzusu söz konusu olmaktadır. Bu durumdan kurtulmak için bir fincanı 60 kalori olan sıcak çikolatayı tercih edebilirsiniz. Ağır tatlılar ve hamur işleri tüketmeniz, ekmek yemeniz şişkinliğinizi arttıracaktır. Bu yüzden mutlaka dikkat etmeniz gerekecektir.

Ayrıca alkol tüketimi konusunda da dikkatli olunmalıdır. Çünkü bu dönemde beslenme regl dönemi öncesinde alkol tüketilmesiyle ciddi sorunlara neden olabilir. Ödemi arttırabilir. Ayrıca aşırı yağlı ve kızartma ürünlerin tercih edilmemesi gerekmektedir. Kavurma ve kızartmalardan bilhassa uzak durulması gerekmektedir.

 

Regl Dönemi Beslenmesi

Hafif bir egzersiz olarak yürüyüş yapmak, temiz hava almak ve rahat bir dönem geçirmek için günlük rutinlerinizden de ödün vermemelisiniz. Regl ödemleri oluşmaması için mutlaka bol su tüketilmesi gerekmektedir. Bol su tüketilmemesi ödemleri de şişkinlikleri de arttıracaktır. Aşırı ağrı çekenler ağrı kesiciler kullanabilir. Ancak ağrı kesicilerden önce beslenme düzeninin iyi bir şekilde oturtulması gerekmektedir.

 

İlaç tüketmek ya da yapay besinler tercih etmek yerine sağlıklı bir beslene düzeninin oluşturulması çok daha önemlidir. Bu şekilde daha rahat bir regl dönemi geçirebilirsiniz. Yürüyüş ve egzersizler sayesinde ağrılarınızın hafiflediği, şişkinliklerin azaldığını görebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir