Sağlık

Yağ Aldırma Hakkında Her Şey

Yağ aldırma en popüler estetik ameliyatı uygulamalarından biri olarak dikkat çekmektedir. Genelde kadınlar tarafından tercih edilmektedir.

Yağ aldırma en popüler estetik operasyonlardan biridir. Bölgesel yağlanma gibi problemlerin giderilmesi gerektiğinde liposuction dediğimiz yağ aldırma ameliyatları yapılmaktadır. Zayıflama odaklı çözümler bulsanız bile kilo vermekte zorlandığınız vücut bölgeleri söz konusu olabilir. Bu bölgelerin incelmesi mümkün olmadığında, bölgesel yağ aldırma işlemleri en iyi sonuçları verecektir. Şimdi bu süreç hakkında size detaylı bilgi vereceğiz.

 

Yağ Aldırma Hangi Durumda Yapılır?

Kişinin istediği kadar kilo vermesi durumunda vücudunda kalan bölgesel fazlalıkların giderilmesi için lipjuciton uygulama yapılır. Bölgesel yağ aldırma operasyonları bu durumda kurtarıcıdır. Bacak, kol, göbek, basen ve bel bölgesinden alınan yağlarla dengeli vücut hatlarının oluşturulması mümkün olabilir. Ancak ciddi bir operasyon olan ve deneyim gerektiren bu işlemi yaptırmak için doğru br hekim seçimi yapılması şarttır.

 

Yağ aldırma operasyonun başarılı geçmesinin ardından birçok hastanın uzun süre dinlenmesi gerekir. İyileşme süreci yağ alınan bölgelere göre değişmektedir. Bu yüzden bölgesel yağ aldırma çözümleri konusunda doktor seçerken bilinçli davranılması son derece önemlidir. En ufak bir hata olumsuz durumlara neden olur.

 

Yağ Aldırma Nasıl Yapılır?

Deneyimli ve uzman bir ameliyat ekibi gerektiren liposuction oldukça hassas bir operasyondur. Kişinin vücudunda bulunan yağların alınması ve vücudun bozulmaması için belirli bölgeler hedef alınır. Böylece en iyi sonucun alınmasını sağlayan operasyonlar uygulanır. Yağ aldırma ameliyatı başarılı bir şekilde sonuçlandığında kişinin memnun kalacağı bir incelme söz konusu olur. Ancak ameliyattan sonra korse takılması ve uzun süre ağır işlerden kaçınılması oldukça büyük bir önem taşıyor. Vücuda küçük deliklerden girilerek açılan kişilerden alınan yağlar, vakumlu cihazlarla çekilir.

 

Dikişlerin üzerine atılan küçük kesiler, pansumanla kapatılır. Sonrasında da korse ve bandaj uygulaması yapılır. Birçok yerde yaygın olarak kullanılan ve özel kliniklerde yapılan uygulamalar kesinlikle doğru değildir. Çünkü ameliyathane şartlarında güvenli mekanlarda yapılması gerekmektedir.

 

Yağ Aldırma Ameliyatı Öncesi

Diyet ve spor yapılarak kilo kaybı yaşanmasının ardından bölgesel fazlalıklardan kurtulmak için liposuction yapılır. Mutlaka yağ aldırma ameliyatı öncesi kişinin ideal kilosuna ulaşması gerekir. İdeal kilosunda olmayan kişiler bu uygulamayı tercih etmemelidir.

 

Kilo verdikten ve bu kiloda sabit olarak kaldıktan sonra bölgesel yağların alınması sağlanmalıdır. Herhangi bir yaş sınırı bulunmayan bu uygulamada, hastanın genel sağlık durumu ve kilosu hesaba katılarak orantılı bir vücudun oluşturulması sağlanır. Bu yüzden operasyondan önce mutlaka hastanın ideal kilosunda olması gerekir.

 

Ameliyattan önce kullanılan ilaçların doktorla paylaşılması gerekmektedir. Ameliyat günü geldiğinde kişinin anestezi altına alınacağı için aç karnına olması gerekiyor. Hastanın ameliyat olduktan 6 hafta sonrasına kadar buhardan kaçınması gerekir. Sıcak soğuk uygulamalar, solaryum, sauna, güneşlenme gibi durumlardan kaçınılması gerekmektedir.

 

Ameliyat Sonrası

Hastanın ameliyata genel ya da lokal anestezi ile alınması sağlanır. Enfeksiyon riskine karşı    antibiyotik kullanılması gerekebilir. Dikişlerin 5-10 gün sonra alınması gerekir. Taburcu olduktan sonra hastanın kontrol edilmesi gerekmektedir. Genelde liposuction sonrası korse ya da bandaj kullanılır. Bu şekilde yağ alınan bölgenin daha düzgün görünmesi sağlanır.

 

Ameliyattan sonra morarmalar görülebilir. Biraz ödem ve ağrı da yaşanabilir. Ancak bunu engellemek için genelde korse kullanılır. Vücut konturlarında cilt ve sinir hasarlarının oluşmasının önlenmesi için korse kullanımına çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Biriken yağların azalmasının etkisiyle kişide kilo kaybı da oldukça belirgin bir hale gelecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir